Mivka v peskovnikih
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Forum Podvelka Seznam forumov -> Šola

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 20:39    Naslov sporočila:
 
ŠE ČLANEK IZ DELA ZA ČASE, KO ARHIV NE BO VEČ DOSEGLJIV:

Mivko s kadmijem in svincem našli že v 25 vrtcih
Tavzes: »Proizvodnjo je treba takoj prepovedati«

Brane Piano/G.P., 14.03.2007, 14:16



Zdravstveni inšpektorat RS je danes odkril, da imajo še v dveh vrtcih v peskovnikih sporno mivko proizvajalca Rudnik svinca in cinka Mežica iz Žerjava pri Mežici, so sporočili z ministrstva za zdravje. Tako je število vrtcev, kjer so imeli v svojih peskovnikih onesnaženo mivko, naraslo na 25. Zdravstveni inšpektorat proti proizvajalcu mivke ne bo ukrepal, saj za to nima nobenih pristojnosti, pojasnjujejo na ministrstvu. To je namreč naloga tržnega inšpektorata.

Kot je sporočil Darko Mehikić z republiškega zdravstvenega inšpektorata, so izdelek proizvajalca Rudnik svinca in cinka Mežica v zapiranju – Gradbeni materiali iz Žerjava pri Mežici v petih vrtcih že zamenjali, v osemnajstih bodo to naredili kmalu. Dotlej bodo otrokom preprečili dostop v peskovnike. Pri tem se zastavlja vprašanje, kdo je družbi, ki je v državni lasti, dovolil izdelovanje materialov iz rudniške jalovine, torej iz onesnaženih rudniških odpadkov.

Onesnaženo mivko so zdravstveni inšpektorji iz Celja odkrili v vrtcih v Slovenskih Konjicah (enota Tatenbach), Podčetrtku, Bistrici ob Sotli in Vitanjah. V Mariboru so jo našli v Vzgojno-varstvenem zavodu Jadvige Golež, a je še niso uporabili, na Gorenjskem je sicer samo v Medvodah, vendar v kar treh vrtcih tamkajšnjega vzgojno-varstvenega zavoda Medvode – v enotah Pirniče, Smlednik in Ostržek. Na Koroškem so jo odkrili v Dravogradu oziroma v vrtcih Brezno in Podvelka.

Precej več vrtcev je zastrupljeno koroško mivko uporabljalo v ljubljanski območni enoti zdravstvenega inšpektorata. Odkrili so jo v štirih enotah brezoviškega vrtca, kjer je pomešana z drugo mivko, v sedmih enotah Vzgojno- varstvenega zavoda Kekec v Grosupljem, v peskovnikih ljubljanske osnovne šole Janka Kersnika na Brdu (v vrtcu Medo) in v vrtcu Vojke Napokoj osnovne šole Moravče.

Več o tem v tiskanem Delu.
[/b]
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

wesso Odgovori s citatom
Moderator
Moderator


Pridružen/-a: 02.03. 2007, 06:45
Prispevkov: 557
Kraj: Ožbalt

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:07    Naslov sporočila:
 
Firma, ki proizvaja oporečno mivko je v državni lasti in verjetno ima vsa potrebna državna potrdila, dovoljenja, certifikate, ............... vsi pa so vedeli, da je Mežiška dolina polna svinca in da tam proizvedena mivka pač vsebuje svinec, ker je iz tistega okolja tudi ruda :evil: No sedaj je pa tako, da še danes nihče nebi nič ukrepal, če to nebi slučajno ugovili :evil: Naši otroci, bi se še naprej igrali v mežiški mivki in država bi to podpirala, saj jih bolj zanima kapitalski zaslužek, kot pa zdravje otrok :evil: No pa mi naj še nekdo reče, da vlada R Slovenije dela za javno dobro svojih državljanov :evil: Sicer res da delajo, ampak samo za svoje dobro :evil:

Bo kdo za to odgovarjal Question NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE boxing
_________________
Bog žívi vas Slovenke,
prelepe, žlahtne rožice;
ni take je mladenke,
ko naše je krvi dekle;
naj sinóv
zarod nov
iz vas bo strah sovražnikov!
(peta (5)kitica ZDRAVLJICE, dr. France PREŠEREN)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:22    Naslov sporočila:
 
Tudi jaz se sprašujem kje živimo?! Zanima me, kdo je odgovoren za to, da se v vrtčev peskovnik usuje material iz rudnika svinca in cinka?! HALOOO!!! Pa kje ste to videli?

Kaj porečete starši otroko na to? Se vam zdi smiselno sklicati kakšen informativni sestanek z direktorjem (ravnateljem) vrtca in ustanoviteljem (županom) da razložita kako je lahko prišlo do tega in kako dolgo je bila ta mivka že v peskovniku. TO SPLOH NI HEC! TO IMA LAHKO TRAJNE POSLEDICE NA ZDRAVJE IN RAZVOJ NAŠIH OTROK! Mislim, da je najmanj, kar lahko starši zahtevamo, da se za vse otroke plača konkreten zdravniški pregled. Za to se lahko porabijo sredstva, ki so se prihranila pri nakupu odpadnega materiala namesto kvalitetne mivke! Glede na to, da občina financira cepljenje deklet proti raku na materničnem vratu, potem bi lahko tudi plačala pregled vseh teh otrok, ki so bili po nepotrebnem izpostavljeni zaradi malomarnosti ali še celo česa drugega.

Pri tem apeliram na predstavnike sveta šole, ki to berete, da temo izpostavite na svetu šole, ki bo enkrat te dni!

Apeliram tudi na občinske svetnike, da problematiko izpostavijo na seji občinskega sveta, ki bo tudi enkrat naslednji teden!

Mislim, da so to dogodki z najvišjo prioriteto in zahtevajo najmanj razlago odgovornih kako je do tega prišlo in predlog za nadaljnje ukrepe (zdravniški pregled otrok, ...).

_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:38    Naslov sporočila:
 
Nekaj dni star članek iz Večera:

Datum: Sobota, 10. Marec 2007 - Stran: SLOVENIJA

Namesto brezskrbnega otroštva od zdravnika do zdravnika

Tudi dolgotrajna čezmerna izpostavljenost petletnega Davida Fortina iz Črne na Koroškem svincu vzrok za spremembe v njegovih kosteh in možganih?


David s sestro Niko Fortin: vsebnost svinca v Davidovi krvi je bila trikrat presežena."
"Moj sin David je imel pri treh letih svinec v krvi trikrat prekoračen in prepričan sem, da je svinec kriv za njegove bolezni. Ko je bilo najhujše, nisem vedel, kako bomo zdržali. Skrbelo nas je, da ne bo preživel, bali smo se zanj. Dva meseca so ga zdravili v Kliničnem centru v Ljubljani, kamor od takrat redno hodimo na preglede. Čeprav si s tristo evri invalidske pokojnine nisem mogel privoščiti, sem med zdravljenjem sina bival v Ljubljani, spal v hotelih, v bolnišnico pa prihajal zgodaj zjutraj in odhajal iz nje pozno zvečer. Žena je bila doma z dveletno hčerko in je sina občasno obiskala. Bala sva se, da bi se epileptični napad, ki ga je imel, ponovil. Naveličana sva bila bolezni, alergij. Strah naju je bilo, da bi David zaradi svinca imel hude posledice. Svinec je vplival na njegove možgane, imel ga je tudi v kosteh," pripoveduje Drago Fortin, oče zdaj petletnega Davida iz Črne na Koroškem.

Kaj so pokazali izvidi

Pravi, da je danes pripravljen in želi javno spregovoriti. "Zdaj ko smo zbrali vse izvide in ko moramo z Davidom naslednji teden še enkrat na ponovni pregled v Ljubljano, se mi zdi, da je treba povedati, kaj se je dogajalo, in da moramo tudi razčistiti, zakaj," odločno pove Drago Fortin. Po njem sta tako sin David kot hči Nika podedovala astmo, hči v nasprotju s svojim bratom prekoračenih vsebnosti svinca v krvi ni imela. Davidu so pred zdravljenjem izmerili 299 miligramov svinca na liter krvi (dovoljena meja za otroke je sto miligramov na liter krvi), na nevrološki oddelek pediatrične klinike pa so ga sprejeli po epileptičnem napadu. Zdravniki so opravili vrsto preiskav zaradi možne zastrupitve s svincem, v izvidu pa zapisali, da dodatne analize "akutne zastrupitve niso potrdile", niso pa "izključili možnosti, da je bil izpostavljen višjemu vnosu svinca v daljšem časovnem obdobju, kar so pokazale spremembe v metafizah dolgih kosti". Ugotovljene spremembe v dečkovih možganih po zaključkih specialistov niso bile značilne za tako imenovano encefalopatijo ob zastrupitvi s svincem, vendar je niso izključile.

Za komentar izvida smo zaprosili tudi zdravnika Evgena Janeta, direktorja Zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV) Ravne na Koroškem, ki se je posvetoval še s kolegicama Metko Horvat z ZZV in pediatrinjo v tamkajšnjem zdravstvenem domu Majdo Gruden Večko. Kot je povedal Janet, k izvidu pravzaprav nimajo kaj dodati, so pa ob tem dejstvu presenečeni in obžalujejo, da "primera" niso pravočasno in primerno zaznali. Zavzeli se bodo za oblikovanje posebne strokovne skupine zdravnikov iz Koroške in Ljubljane ter za to, da bodo problematiko svinca pri posameznikih temeljito spremljali. Dodajmo še, da so specialisti v zaključkih Davidovega izvida zapisali, da ob "razširjeni epidemiološki anamnezi niso ugotovili nedvomnega vira, izstopa le podatek o bližini tovarne akumulatorjev".

Starša terjata odgovornost

Družina Fortin živi v stanovanjskem bloku v črnjanskem naselju Rudarjevo blizu Tovarne akumulatorskh baterij (TAB) Mežica, ki jo ima poleg nekdanjega rudnika svinca in cinka za glavni izvor otrokove bolezni. Davidova mama Slavica Fortin Strojnik je prepričana, da njen otrok, če ne bi bil izpostavljen svincu, ne bi bil zbolel.

"Takoj ko so mu prečistili kri, mu jo zamenjali, so se vse njegove alergije tako na mleko kot na drugo hrano nehale. Očitno je za to moral biti kriv svinec. Na srečo se epileptični napad ni ponovil, zdravilo Apilepsin pa mora kljub temu še danes redno jemati. Doma imamo tudi pripravljeno injekcijo stesolida, če bi slučajno še imel napad. Je pa zdaj precej bolje, tudi počuti se dobro," je pojasnila Strojnikova.

Starša menita, da bi za prekoračene vsebnosti svinca pri otrocih v Črni in Mežici nekdo moral odgovarjati. Poudarjata, da jima ne gre za denar, čeprav se preživljajo le z invalidsko pokojnino in priložnostnimi deli. Odločena sta, da bosta TAB Mežica v skrajnem primeru tožila, če se prej ne bi mogli zunajsodno poravnati. Kot pravi Fortin, je v pogovoru z drugimi starši v Črni in Žerjavu ugotovil, da bi se tudi oni odločili za tožbe, ker otroci niso po lastni krivdi izpostavljeni težkim kovinam. "Ker pa so v tem podjetju večinoma zaposleni, si tožiti ne upajo, saj se bojijo za službo," še meni.

PETRA LESJAK TUŠEK
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:42    Naslov sporočila:
 
Še en članek na to temo:

Datum: Sobota, 3. Marec 2007 - Stran: V SOBOTO

Ujetniki svinčenega vsakdana

Dolina industrijskega Žerjava, nekoč poznana kot Dolina smrti
Triletna deklica iz Črne na Koroškem na rednem sistematskem pregledu, kjer ji odvzamejo kri. Izvid: vsebnost svinca 480 mikrogramov na liter krvi. Skoraj petkrat več od meje med škodljivim in neškodljivim vplivom svinca pri otrocih, več od vsebnosti te težke kovine, dopustne za moške v proizvodnji, v kateri so delavci vrsto let vsakodnevno izpostavljeni svincu. Šestletna deklica iz Žerjava. Načeloma ni upravičena do plačane preiskave, saj Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) Ravne na Koroškem preverja le vsebnosti svinca pri triletnikih iz občin Črna na Koroškem in Mežica. Še analiz pri teh otrocih se loteva na lastne stroške in zaradi prizadevanj razplesti prepleteno mrežo vplivov svinca na ljudi in predlagati čim učinkovitejše ukrepe za preprečevanje vnosa svinca v telo. Država v zadnjih treh letih, odkar v tem delu Koroške redno preverjajo vsebnosti svinca, ni bila dovolj zagreta, da bi analize svinca v krvi otrok v zgornji Mežiški dolini postale del rednih preverjanj, torej pokrite iz državnih virov. Zgovoren podatek je, da bi za analize potrebovali okoli 1500 evrov na leto, če upoštevamo, da vsebnosti svinca izmerijo pri povprečno petdesetih otrocih letno, posamična analiza pa znaša približno trideset evrov. Če bi v ceni upoštevali strošek ponovnih odvzemov, bi se vrednost nekoliko, a ne znatno zvišala. Pri šestletni punčki iz Žerjava izmerijo 237, pri drugem odvzemu krvi 440 mikrogramov svinca. Triletni deček iz Črne na Koroškem je imel 375 mikrogramov svinca, ob vnovičnem merjenju mejnih 100 mikrogramov. Poznejših meritev ne opravljajo, ob povečanih vrednostih lahko sledi ponovni odvzem krvi, medtem ko sistematičnega spremljanja nihče ne zagotavlja. Nestandardizirana meritev pri šestletni deklici poraja vprašanje, koliko podobnih primerov bi morebiti še odkrili, če bi si lahko "privoščili" analizo, v katero bi zajeli več otrok različnih starosti, medtem ko so razmišljanja o sistematičnih analizah pri odraslih nepredstavljiva. Na tem mestu navajamo tri osebne zgodbe, ki so zajete v praviloma brezosebni statistiki, kakršna je narava statističnih analiz. Objektivne statistične interpretacije, iz katerih so prisiljeni izhajati stroka, politika in gospodarstvo, ker potrebujejo referenčni okvir, so pri subjektivni izkušnji nepomembne ali so vsaj drugotnega pomena. Otroci, ki jih zaradi zaščite njihove zasebnosti kot tudi zaradi širše zaščite družin navajamo brez imen in priimkov, so del preverljive statistike dosedanjih ugotavljanj vsebnosti svinca. Ta naj bi odsevala v enem izmed ogledal razmer v zgornji Mežiški dolini po tako imenovani ekološki sanaciji.

Zaskrbljeno pričakujejo izvide iz Ljubljane

Po podatkih ZZV Ravne je imela polovica triletnikov v občini Črna in Mežica ob zadnjem lanskem odvzemu krvi prekoračeno vrednost svinca, pri 27 odstotkih so se vrednosti gibale med 100 in 149, pri 12 odstotkih so presegle 300 mikrogramov. 480 mikrogramov, kolikor so odkrili pri že omenjeni deklici, je najvišja izmerjena vrednost svinca pri otrocih v Mežiški dolini v okviru pregledov med letoma 2004 in 2006. Če izhajamo iz posameznika namesto iz celote, se kompleksnost vpliva svinca in drugih težkih kovin, ki kot rudarska zapuščina in posledica aktualnega gospodarskega vpliva prežemajo okolje, povsem življenjsko gledano, poenostavi. Na statistično-metodološki ravni morda zbrani podatki za dokazovanje nujnosti bolj drastičnih državnih in gospodarskih ukrepov od dosedanjih za odgovorne nikoli ne bodo dovolj za končno sklepanje o celoti. Na ravni posameznika pa so dejstva o okolju gotovo več kot dovolj za metaforično svinčeno ujetost v okvir razmišljanj o vsakdanjiku njegove družine. Starši omenjenih deklic denimo ta čas zaskrbljeno pričakujejo izvide preiskav, nedavno opravljenih v ljubljanski pediatrični bolnišnici. "Zdravniki so pri hčerki preiskovali skoraj vse organe, pregledali so ji glavo, srce, naredili tri različne preiskave za oči in očesne živce, rentgenske preglede vseh kosti. Vemo, da se svinec odlaga v kosteh, poznamo druge škodljive vplive. Za hčerko preiskave niso bile stresne, zame zelo. Mislim, da si vsak lahko predstavlja, kakšen je občutek, ko te skrbi za zdravje svojega otroka, ko sprašuješ, ali bi v razvoju otroka lahko šlo kaj narobe in ko si pri tem nemočen," pove mama triletne deklice iz Črne na Koroškem. Podobna je negotovost staršev iz Žerjava, ki te dni čakajo na izvide iz Ljubljane. "Zdravniki so ves čas govorili, da je hči anemična, in ji predpisovali železo. Nihče se ni vprašal, kje je vzrok za anemijo, nihče ni tega povezal s svincem, četudi živimo praktično sredi njega. Govorijo nam, naj se držimo ukrepov, kot so umivanje rok, brisanje stanovanja z mokro krpo, zapiranje oken, da svinčenega prahu ne bi dobili v stanovanje. Zelenjave na vrtu naj ne bi imeli, tudi vode naj ne bi pili. Kako naj potem živimo, v vakuumu zaprti? Zelenjavo skušamo kupovati, toda pri slabih plačah, sama delam kot čistilka, si tega ne moremo vedno privoščiti. Če se bo pri moji hčerki izkazalo, da ni zdrava, bom vložila tožbo in bom rudnik iztožila do zadnjega centa. Naj ima vsaj nič krivi otrok kaj od tega, četudi le nekaj sto evrov. Ne gre nam za denar, ampak naj nekdo prizna, da še danes živimo v onesnaženem okolju in naj za to tudi nekaj plača," je ostra mama šestletne deklice iz Žerjava. Po mnenju Mateja Ivartnika z oddelka za higieno in zdravstveno ekologijo pri ravenskem ZZV, ki preučuje model vplivov svinca, so podatki o otrocih na tem območju kljub izboljšanju skrb zbujajoči. "Če menimo, da strašnih emisij danes ni več, je stanje skrb zbujajoče. Dejstvo je, da se okoljski standardi spreminjajo, in zgodovinsko gledano ne moremo več sprejemati logike, češ saj je bilo z otroki, ki so bili v preteklosti bistveno bolj izpostavljeni, vse v redu, ne glede na to, da so živeli z znatno višjimi emisijami," meni Ivartnik. Poudarja, da njihov namen ni več preučevati, ali je svinec zdravju škodljiv. "V svetu je povsem jasno: če imajo otroci vsebnost svinca višjo od sto mikrogramov na liter krvi, je njihovo zdravje ogroženo. Veliko študij je bilo opravljenih, zato teh dejstev nima pomena iskati. Je škoda denarja, saj se namesto tega že lahko v okolju kaj spremeni." Po Ivartnikovem mnenju je za zdaj ukrepanje zgolj "ad hoc, ni neke niti, ki bi vse povezala, in kot da ni koga, ki bi imel resnični interes za to". Pri tem dodajmo, da država sicer iz proračuna namenja denar za asfaltiranje cest v Črni in Mežici, kar je sicer pomemben, a zdaleč ne zadosten ukrep, zdi pa se, da tudi gospodarstvo še ni odigralo vloge, ki bi jo moralo. Kot primera dobre prakse na ZZV navajajo ameriškega in avstrijskega, pri slednjem Arnoldstein, kjer so v petnajstih letih za sanacijo posledic delovanja topilnice namenili 40 milijonov evrov. Stanje spremljajo z monitoringom okoljskih parametrov, ki ga že dalj časa napovedujejo tudi za Mežiško dolino, a za zdaj ostaja le pri napovedih.

Prekomerna vsebnost svinca v krvi delavcev TAB in MPI?

Pri morebitnih zahtevah za odškodnine in odločitvah za tožbe zaradi onesnaževanja oziroma negativnih vplivov na zdravje bi se klobčič precej bolj zapletel, s čimer sta povezani najmanj dve dejstvi. Na eni strani danes v Črni in Žerjavu delujoči podjetji Tovarna akumulatorskih baterij (TAB) in Metalurgija, plastika, inženiring (MPI) Reciklaža nista pravni naslednici nekdanjega Rudnika svinca in cinka. Na drugi strani je nezanemarljivo dejstvo, da je eden od staršev (praviloma oče) večine družin na tem območju zaposlen v TAB ali MPI, pri majhnih otrocih teh staršev (čeprav ne izključno pri njih) pa so ugotovili povišane vrednosti svinca. Lahko bi rekli, da je položaj teh družin paradoksalen, saj jim svinec še vedno zagotavlja preživetje, hkrati pa bolj ali manj ogroža njihovo zdravje. Nekateri zaposleni v TAB in MPI, ki so se obrnili na naš časnik, navajajo svoje precej visoke vrednosti svinca v krvi, pa tudi razmere v družbah in odnos vodstvenih delavcev do zaposlenih. Njihova plat zgodbe je diametralno nasprotna od uradnih informacij vodstva, ki poudarja pomen tehnoloških posodobitev za zmanjševanje emisij svinca. Na vodjo službe za varstvo pri delu v TAB in MPI Stanka Lipovnika smo naslovili vprašanje o vrednostih svinca v krvi zaposlenih. Čeprav smo skušali pridobiti podatek o deležu delavcev, pri katerih so te vrednosti prekoračene, je Lipovnik postregel zgolj s povprečnimi vrednostmi z obrazložitvijo, da posameznih rezultatov zaradi varovanja osebnih podatkov delavcev ne morejo prikazati. Potemtakem je po tej logiki vprašljivo tudi prikazovanje natančnih deležev za otroke, pa se njihova dostopnost ob soglasju staršev vendarle zagotavlja, torej bi tudi soglasje delavcev lahko zadostovalo za natančnejši prikaz deležev. Po podatkih TAB se je povprečna vrednost svinca od leta 1996 do 2006 v njihovih podjetjih prepolovila s 550 na okoli 350 ob upoštevanju enkratnega odvzema krvi 442 zaposlenih. Po Pravilniku o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim snovem pri delu oziroma prilogi pravilnika, ki je stopila v veljavo leta 2006, je biološka mejna vrednost za moškega 400, za žensko pa 300 mikrogramov na liter krvi. Tudi njihov izbrani zdravnik medicine dela Stanislav Pušnik, direktor Zdravstvenega doma Ravne, "medicinsko zaupnih podatkov", ki jih posredujejo TAB kot naročniku, ni predstavil. Po Pušnikovem mnenju so dosegli napredek, zadnjih kliničnih zastrupitev s svincem se spominja le še iz šestdesetih let. Glede na podatke, ki smo jih pridobili od 24 delavcev v proizvodnji MPI, lahko sklepamo, da se v povprečjih vendarle "skriva" kar nekaj prekoračitev. Med 24 delavci, naključno vprašanimi po različnih obratih v Žerjavu, le pri dveh niso izmerili prekoračenih mejnih vrednosti. Vsebnost svinca se pri njih v letu 2006 giblje med 500 in 650, najvišji izmerjeni sta bili 720 in 790 mikrogramov v litru krvi. Ti delavci so posredovali tudi podatke o svincu za leto 2005, ki prav tako kažejo nasprotno sliko od uradno padajočega trenda. Pri vseh delavcih, zajetih v vzorec, so se namreč posamične vrednosti precej povišale. Zaposleni, ki iz strahu pred izgubo zaposlitve ne želijo biti imenovani, navajajo več težav, s katerimi se dnevno srečujejo. Ob dejstvu, da posplošitve o prekoračitvah niso možne, poleg tega zaposleni tudi različno upoštevajo predpisane higienske ukrepe, se vseeno poraja vprašanje, ali je prekoračena vsebnost svinca v krvi danes resnično odvisna le še od posameznika, torej povsem neodvisna od objektivnih pogojev za delo v proizvodnji. Na to vprašanje v TAB eksplicitno ne odgovarjajo, nanizajo pa vrsto tehničnih, higienskih in zdravstvenih ukrepov za izboljšanje. Delavci, s katerimi smo se pogovarjali, na drugi strani opozarjajo na znatno povečanje obsega proizvodnje, ki ga povezujejo s povečanim vnosom svinca. Ne glede na spoštovanje ukrepov se jim zdi, da rasti vsebnosti svinca ne morejo bistveno zaustaviti, sploh ob čedalje bolj zaostrenem tempu dela in obveznih nadurah, disciplinski postopki pa so po njihovem vsakodnevna praksa. Sistem nagrajevanja nekateri resda ocenjujejo pozitivno, niso pa zadovoljni z načinom opredeljevanja. Lanska povprečna stimulacija, določena glede na vsebnost svinca, bolniški dopust, delovne nezgode in upoštevanje predpisov varstva pri delu, je bila po uradnih podatkih v TAB 136,87, v MPI pa 120,74 evra bruto. Lipovnik pravi, da je tudi njihov cilj znižati vrednosti pod dovoljeno mejo, in dodaja, da je v Avstriji zakonsko dovoljena vrednost svinca še zdaj 700. Na drugi strani je v sosednji državi tudi primer zajetne sanacije okolja (ki ga prej omenja ravenski ZZV), poleg tega je uveljavljen poseben ekološki davek za odpadke na deponijah in namenjene sežiganju, od leta 1989 so iz tega vira porabili 740 milijonov evrov. Zdi se, da se v Mežiški dolini preveč časa zgublja zgolj za dokazovanje škodljivih vplivov trdovratnih in dolgoživih težkih kovin v zemlji, zraku, tleh, vodi, namesto da bi se država, občina in gospodarstvo, ki se ponaša s čedalje višjimi dobički, res celovito lotili sanacije. Rešitve iz izkušenj so očitne.

Poudarek: Paradoksalno je, da svinec zagotavlja preživetje številnim družinam v zgornji Mežiški dolini, hkrati pa ogroža njihovo zdravje

PETRA LESJAK TUŠEK
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:47    Naslov sporočila:
 
Zakaj g. svetnik ne napiše prispevka v Večer o tej problematiki?

Predlagam naslov: "Občina Podvelka prihranila XXX.XXX € na račun zdravja naših najmlajših"

Važno je, da se modernizirajo pokopališča, za nujno medicinsko pomoč in za vrtce pa ni sredstev! Mislim, halooo?! Kakšno oblast imamo?!

Verjamem, da vsi dotični berejo ta forum, nimajo pa toliko poguma, da ne rečem česa drugega, da bi podali svoje mnenje.

Zdaj pa se moram malo ohladiti - gremo pod en mrzli tuš!
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.


Nazadnje urejal/a Niko i ništa 15 Mar 2007 20:50; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Nona Odgovori s citatom
poznavalec
poznavalec


Pridružen/-a: 18.02. 2007, 09:18
Prispevkov: 52

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:52    Naslov sporočila:
 
Čudi me, da je na to temo tako malo komentarjev. Glede na poročanja medijev zadnje dni bi pričakovala, da se bo na foromu sprožila prava debata. Pametno bi bilo, če bi kdo od "višje ležečih" ali "pametneje mislečih" pretehtal in dal argumente za vso to evforijo.
_________________
Zdi se, da je sreča zato, da jo delimo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 21:59    Naslov sporočila:
 
Tako je v naši državi. Zdaj naenkrat ne bo nihče za nič odgovoren, niti tisti, ki dobivajo blazno lepe plače za svojo odgovornost! Odgovornost do česa? Do naših najmlajših seveda! Naslednjič jim naj za igranje dobavijo opustošene uranove palice iz jederske elektrarne Krško. Verjetno bi se jih dalo poceni dobiti, ker bi se jih rad kdo znebil. Za darila staršem ob zaključku leta pa lahko malčki naredijo kakšen akumulator. Vsakemu bi prav prišel, surovine pa itak že imajo!
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

wesso Odgovori s citatom
Moderator
Moderator


Pridružen/-a: 02.03. 2007, 06:45
Prispevkov: 557
Kraj: Ožbalt

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 22:14    Naslov sporočila:
 
Bravo Niko i ništa !!!
Res je žalostno da odrasli ljudje, že malce v letih, ko bi naj bili razsodni in bi naj znali z zdravo pametjo razmisliti o slabem in dobrem, oz. bi naj o tem že vse vedeli, pol pa violent ugotoviš, da je za večino še najmanj vredno zdravje, veselo in brezkrbno otroštvo, znanje, varnost ....
Ne, pomemben je zunanji izgled in velikopotezni načrti, :evil:

Ob tej priložnosti bi se spomnil na mojega žal že pokojnega prijatelja Krajnc Franja, na pobudo katerega smo za šolo v Ožbaltu ob Dravi sami priskrbeli mivko in takrat z majhnim naporom naredili veliko dejanje za varnost naših otrok !!!

Ljudje se velikih ljudi spominjajo po majhnih dejanjih Exclamation Exclamation Exclamation
_________________
Bog žívi vas Slovenke,
prelepe, žlahtne rožice;
ni take je mladenke,
ko naše je krvi dekle;
naj sinóv
zarod nov
iz vas bo strah sovražnikov!
(peta (5)kitica ZDRAVLJICE, dr. France PREŠEREN)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 14 Mar 2007 22:21    Naslov sporočila:
 
Franjo je bil res velik človek, sploh pa bi vse naredil za otroke. Spomnim se, koliko energije je vložil v planinske tabore za otroke, ...

Ja, bil je tudi moj prijatelj, na žalost pa ni imel moči za življenje v tako krutem svetu. Včasih ga celo razumem!
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2007 07:20    Naslov sporočila:
 
Današnji članek v Večeru:

Datum: Četrtek, 15. Marec 2007 - Stran: V ŽARIŠČU

Starši zaskrbljeni zaradi mivke

Jutri bodo znani rezultati analize krvi, ki jo bodo opravili malčkom iz celjskega vrtca Anice Černejeve


Svetu staršev celjskega vrtca Anice Černejeve so skušali dati potrebne odgovore o nevarni mivki v peskovniku predstavniki celjskega Zavoda za zdravstveno varstvo.
Danes bodo dvajsetim triletnim malčkom iz vrtca Anice Černejeve v Celju v Zavodu za zdravstveno varstvo v Celju odvzeli kri za ugotovitev prisotnosti svinca in kadmija. V kolikor bi bile vrednosti pri tej vzorčni skupini otrok povišane, bo zavod opravil analizo krvi tudi pri ostalih otrocih. Rezultati bodo znani že jutri.

To je bila ključna zahteva staršev s torkove izredne seje sveta staršev enote Sonček vrtca Anice Černejeve v Celju. Tako se v Celju počasi razpleta zgodba s strupenima kadmijem in svincem prekomerno onesnaženimi peskovniki v nekaterih vrtcih.

Analize začeli v peskovnikih

Zaradi bremena težke industrije, ki je v Celju prevladovala v preteklosti, se je mestna občina odločila, da opravi oceno obremenjenosti tal s težkimi kovinami na območju občine. Zavodu za zdravstveno varstvo Celje, ki so mu prek javnega razpisa zaupali to nalogo, so naložili, da posebno pozornost nameni otroškim igriščem z nalogo, da z ustrezno analizo preveri stanje in odpravi škodljive posledice. Maja leta 2005 je tako mestna občina naročila in financirala vzorčenje in analizo tal na otroških igriščih celjskih vrtcev. "Lani junija smo opravili vzorčenje tal in ugotovili, da so na nekaterih delih vrednosti bistveno višje," pravi dr. Ivan Eržen, direktor Zavoda za zdravstveno varstvo. "Odločili smo se, da v vrtcih analiziramo tudi hrano, vodo, prah. Začeli pa smo v peskovnikih, ker smo ocenili, da je to najbolj razširjeno igralo v vrtcih. Vzorce iz peskovnikov smo vzeli v začetku februarja. Nad rezultati smo bili presenečeni. Najvišja dovoljena vrednost je 85 miligramov svinca na kilogram suhe snovi. V treh enotah smo v peskovnikih zabeležili prekoračitev okoli 180 miligramov na kilogram suhe snovi. Daleč pa so odstopali vzorci v peskovniku enote Sonček vrtca Anice Černejeve, kjer so meritve pokazale prek 2000 miligramov na kilogram suhe snovi. O tem smo takoj obvestili vrtec. Ta je nemudoma zamenjal pesek in na oglasni deski objavil obvestilo za starše," nam je povedal dr. Ivan Eržen.

Zavod za zdravstveno varstvo je o ugotovitvah obvestil tudi pristojne institucije, od ministrstva do inštituta za zdravje in skupnosti vrtcev. Prav od slednjih je pričakoval, da bodo obvestili vse slovenske vrtce. Mnogi slovenski vrtci, po podatkih zavoda naj bi jih bilo 24, uporabljajo mivko iz Mežice.

Dobro, ker skrbijo za čistočo rok

Večina staršev otrok v enoti Sonček verjetno ni prebrala obvestila in so za problem izvedeli iz medijev, kar je bil tudi glavni očitek ravnateljici na seji sveta staršev. Udeležila se ga je tudi predstojnica predšolskega dispanzerja v Celju, Mojca Jereb Kosi. Staršem je povedala, da verjetno ni pričakovati kakšnih škodljivih posledic na zdravje otrok glede na to, da so se le občasno igrali v peskovniku, v vrtcu in doma pa dobro skrbijo za čistočo rok. "Kljub temu pa je najbolje počakati na rezultate analize krvi," pravi.

Ta dogodek je starše vendarle spodbudil k razmišljanju o tem, v kakšnem okolju pravzaprav živijo njihovi otroci. Dogovorili so se, da se prihodnji torek ponovno sestane svet in takrat pričakujejo več strokovnih informacij o onesnaženosti okolja v Celju.

Velik del odgovornosti za to pa bo moralo prevzeti tudi podjetje ECOS, ki za mestno občino Celje skrbi za urejanje otroških igrišč, med drugim tudi za dobavo mivke.

VIOLETA VATOVEC EINSPIELER
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2007 07:22    Naslov sporočila:
 
Pa še eden iz današnjega Večera:

Datum: Četrtek, 15. Marec 2007 - Stran: V ŽARIŠČU

Sporna mivka v 25 vrtcih

Zdravstveni inšpektorat RS je včeraj odkril, da imajo še v dveh vrtcih v peskovnikih sporno mivko proizvajalca Rudnik svinca in cinka Mežica iz Žerjava pri Mežici, so sporočili z ministrstva za zdravje. Tako je število vrtcev, kjer so imeli v svojih peskovnikih onesnaženo mivko, naraslo na 25. Zdravstveni inšpektorat proti proizvajalcu mivke ne bo ukrepal, saj za to nima pristojnosti, pojasnjujejo na ministrstvu. To je namreč naloga tržnega inšpektorata.

Doslej so sporno mivko zamenjali v petih peskovnikih, v preostalih pa to izvajajo v teh dneh. V vrtcih, kjer mivke še niso zamenjali, so peskovniki pokriti, tako da se otroci ne igrajo v njih.

Kot navajajo na ministrstvu za zdravje, so sporno mivko odkrili na Celjskem, v Vrtcu Slovenske Konjice, enota Tatenbach, v Vrtcu Podčetrtek, Bistrica ob Sotli in Vitanje. Na mariborskem območju so zdravstveni inšpektorji mivko odkrili v VVZ Jadvige Golež v Mariboru, kjer pa še ni bila uporabljena. Poleg tega so mivko našli tudi v treh enotah VVZ Medvode: Pirniče, Smlednik in Ostržek. Na območju Dravograda so mivko našli v vrtcih Brezno in Podvelka, na širšem območju Ljubljane in njene okolice pa v dveh enotah vrtca Trnovo v Ljubljani in v vrtcu Kurirček v Logatcu pa tudi v vrtcu Brezovica (kot navajajo na ministrstvu, imajo štiri enote tega vrtca mivko iz Mežice pomešano z drugimi mivkami). Poleg tega so sporno mivko našli še v sedmih enotah VVZ Kekec iz Grosuplja, v vrtcu Medo, ki deluje v okviru OŠ Janka Kersnika Brdo, ter v Vrtcu Vojke Napokoj, ki deluje v okviru OŠ Moravče. Sporno mivko so najprej odkrili na Celjskem, ob analizi, ki jo je opravil Zavod za zdravstveno varstvo Celje.

sta
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Niko i ništa Odgovori s citatom
Maršal
Maršal


Pridružen/-a: 30.01. 2007, 09:20
Prispevkov: 625
Kraj: Manhattan

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2007 07:36    Naslov sporočila:
 
Drugod po Sloveniji starši zganjajo pravo paniko, ker je bila sporna mivka sploh usuta v peskovnik in takoj odstranjena, naši otroci pa so se v njej igrali vsaj TRI LETA in NIKOME NIŠTA!

Ob tem se spomnim reka svojega dobrega prijatelja:

"Ovce so za to, da se šišajo!"

Smo pač ovce in bomo ovce ostali!
_________________
Če hočeš postati velika živina, moraš začeti kot mladi junec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Pika nogavička Odgovori s citatom
začetnik
začetnik


Pridružen/-a: 15.03. 2007, 09:27
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2007 10:54    Naslov sporočila:
 
Bravo Niko i ništa!

Tudi sama imam otroka v vrtcu in moram priznati da me resnično skrbi, res pa sem zeloooo presenečena, da ni skoraj nobenega odziva staršev katerih otroci obiskujejo vrtce razen none in niko i ništa.

Menim, da bi bilo NUJNO POTREBNO sklicati sestanek, katerega bi se morali udeležiti vsi starši skupaj z ravnateljem šole in županom občine Brezno Podvelka.
_________________
Si predstavljate, kakšna tišina bi nastala, če bi ljudje govorili samo to, kar vedo?!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

Bond007 Odgovori s citatom
Administrator foruma Feldmaršal
Administrator foruma Feldmaršal


Pridružen/-a: 12.01. 2007, 09:15
Prispevkov: 361
Kraj: Podvelka

PrispevekObjavljeno: 15 Mar 2007 12:58    Naslov sporočila:
 
No tudi jaz se strinjam s teboj mislim pa da bi morali sklicati krizni sestane občinskega sveta, sveta staršev, svta šole, saj te stvari niso mačji kašelj, če ste poslušali včeraj na kor. radiju, ste lahko slišali kakšne učinke ima ta mivka na otroke in kaj povzroča. To so skrb vzbujajoče stvari! Ampak če župan občine, ravnatelj šole in še kdo po tolikšnem času ne da nobenega pojasnila kako naprej pol pa res ne vem.
_________________
Bond007
____________
Skupaj bomo zmogli več!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Forum Podvelka Seznam forumov -> Šola
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

Choose Display Order
Pokaži sporočila:   
User Permissions
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu

 
Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.